Türk Telekom Tekeli

Belki etkilendiniz biliyorsunuz, belki de hiç haberiniz yok. 05/04/2013 Cuma günü 16:30’da yurt çapında iletişim sektörü büyük bir kriz yaşadı. Bunu çekenler ise Bizfonik ve bazı Superonline aboneleri. Sorumlusu olduğum hastanenin 5 şubesinin tüm data iletişimi Bizfonik firmasındaydı. Cuma günü 16:30 da telefonlar yağmaya başladı. Bağlantıları gitmişti.

Bulunduğumuz bu teknoloji çağında iletişim en büyük nimet. Kesildiğini görmeden pek önemsemiyor olabilirsiniz ama kesilince resmen kör olduğunuzu unutmayın. Tabi bu iletişimin, firmaların kendi aralarında ki anlaşmazlıktan dolayı olduğunu öğrenince sinirleriniz daha çok gerilebiliyor. Peki bu durumda kime nasıl ceza kesmeli? Bu işin suçlusu kim? Birçok kez Türk Telekom tarafından uyarılan Bizfonik mi? Aboneleri hiç düşünmeden Cuma günü saat 16:30’da, kötü bir niyetle (Cuma günü o saatten sonra hiçbir başvuru yapmanız pek mümkün değil) bağlantıyı kesen Türk Telekom mu? Bu duruma önceden müdahale etmeyen ve temel görevlerinden biri Tüketici Haklarını korumak olan BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) mı?

Sıralı suçlular bence, BTK, Türk Telekom, Bizfonik’tir. Kime ne şikayet sunacaksınız? Kimden yardım isteyeceksiniz? Türkiye’de tüm alt yapının Türk Telekom’da olduğunu herkes biliyor ve itirazımız yok. Abonelere, Bizfonik firması ile anlaşmazlık durumundayız ve 1 ay içinde hizmetlerini durduracağız dediniz de biz önlemimizi almadık mı? En çok mağdur olanlar, kurumların Bilgi Sistemleri Yöneticileri oldu. Ellerinde hemen hemen hiç hamle yok.

Bizim mevcut şubelerimizde, G-SHDSL bağlantıların arkasında Türk Telekom yedek ADSL hatlarımızı yerleştirmiştik. Bu şubeler kesintiyi hissetmedi. Ama hızları hissedilir derecede düştü.

Tıp merkezimizde ise yedek hatta Bizfonik’te olduğu için şubenin dünya ile bağlantısı kesilmişti. Bu bakıldığında stratejik bir hataydı ama böyle bir olayın olmasına %1 ihtimal bile verilmedi. Çünkü Telekomünikasyon tarihinde böyle bir kesinti yok. Biz bu kurumu Fiber bağlantımız sağlanan kadar 3G modem ile çalıştırdık. 1 saatlik bir kesinti oldu. Maddi kaybımız olmadı. Peki ya diğer kurumlarda gelişen maddi kayıpları kim karşılayacak? BTK? Türk Telekom? Bizfonik?

Sonuç olarak;

  • Biz bağlantılarımızın hepsini Türk Telekom’a aktardık. 1 hafta sürdü. Yedek hatlarımız bu sürede idare etti.
  • Bizfonik battı. 
  • Türk Telekom doğal olarak tüm müşterileri topladı. Çünkü Bizfonik mağdurlarına çok hızlı hizmet verdiler. 
  • BTK sessiz. 

Hepinize kesintisiz günler..