OpenShift – WordPress ile ilk macera ve Türkçeleştirme Sorunsalı

Öncelikle beni Openshift ile tanıştıran ve yardımlarını esirgemeyen Vedat Kamer’e teşekkür ederim. Daha önce böyle işleri sevgili Drupal ile yapardık. WordPress biraz daha basit çıktı. Drupal CMS’den az çok anlayan bir kişi olarak açıkçası WordPress pek zorlamadı şimdilik..

İlk sorunumuz Türkçeleştirme …Drupal de bir tr.po dosyası ile halledilebilen bir sorun, WordPress içinde geçerli olacak mıydı? WordPress üzerinde de benzer bir işlemle Türkçeleştirme yapmak mümkün. Normal çalışma ortamlarında ftp vb. servislerle istediğimiz gibi upload yapıp sorunları çözüyorduk. Asıl sorun ilgili dosyalara Openshift üzerinde nasıl ulaşacağımız? 🙂 Öğrendik, yazalım ki unutmayalım.

Aşağıda adım adım anlatmaya çalışayım.

1- http://rubyforge.org/frs/download.php/76798/rubyinstaller-1.9.3-p392.exe  adresinden Ruby’i kuruyoruz.
2-  Ruby’i kurarken yaparken “Add Ruby executables to your PATH” ayarını işaretliyoruz.
3- http://msysgit.googlecode.com/files/Git-1.8.1.2-preview20130201.exe adresinden GİT’i kuruyoruz.
4- Kurulum yaparken “Run Git from the Windows Command Prompt” seçeneği ile kurulum yapıyoruz.
5- OpenShift platformu yönetimi için Komut satırımızda “gem install rhc” komutunu veriyoruz.
6- İstediğiniz bir klasörde, Örneğin; Belgelerim altında example.com veya istediğiniz bir isimle bir klasör oluşturuyoruz.
7- Komut satırımızda, oluşturduğumuz klasörün içine giriyoruz. “rhc setup” komutunu çalıştırıyoruz. Openshift E-Posta ve Şifremizi giriyoruz. SSH key file ile eşleştirmemiz yapılıyor ve client tool hazır hale geliyor.
8-https://openshift.redhat.com/app/login?redirectUrl=%2Fapp%2Fconsole%2Fapplications%2Fwordpress%2Fget_started  bu adreste git istemciyi yükledikten sonra çalıştırmamız gereken komut yer alıyor. Komut satırımızda  “git clone …” ile başlayan komutumuzu çalıştırıyoruz. Böylelikle Openshift üzerindeki sitemizin dosyalarını klasörümüze klonlamış oluyoruz.

clone

 

9- Belirttiğimiz klasör içine sitemizin dosyaları inmiş olmalıdır. WordPress klasörü içindeki php klasörüne giriş yapıyoruz. Bu klasör içindeki wp-config.php dosyasının 110. satırındaki “define(‘WPLANG’, ‘ ‘);” komutunu “define(‘WPLANG’, ‘tr_TR’);” şeklinde değiştirip dosyayı kaydediyoruz.

10- Komut satırımızdan php klasörünün içine giriyoruz. “git add .” komutunu veriyoruz. “git commit -m ‘tr dil’” komutunu veriyoruz. En son değişikliklerimizin sunucuya iletilmesi için “git push” komutunu veriyoruz ve değişikliklerimiz Openshift’e iletiliyor.

11- Openshift kontrol panelimize girdikten sonra Database Update işlemini gerçekleştiriyoruz. Güncellemeler kısmında WordPress Tr güncellemesini yaptıktan sonra WordPress’i artık Türkçe olarak kullanabiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir