FreeNAS ile NAS Çözümü

AR-GE ye bütçe ayırmayan şirketlerde çalışmak, sizi her zaman en düşük maliyetle, en yüksek verimi almak için mucizeler yaratmaya iter.

Bu mucizeleri yaratmak her zaman mümkün olmayabilir. Bunu başarmak istiyorsanız özgür yazılıma meraklı olmanız gerekiyor. Ben böyle bir yerde çalışıyorum 🙂

Binlerce dolar maliyetle yapılan  (bu paraların çoğu yurt dışına gidiyor) projelerin aslında özgür yazılımlarla çok düşük maliyetlere yapılmasının mümkün olduğunu öğreniyorsunuz. Her işte olduğu gibi bu durumunda iyi yanına bakmak bu olsa gerek.

PACS sistemimizin ürettiği Radyoloji datalarını 3 yıl saklamak gibi bir hedef belirledik. Bunun için 10 TB bir NAS sunucu işimiz görecekti. Ortalıkta dolaşan NAS fiyatları tabi ki çok rahatsız edici boyutlardaydı.

Özgür yazılım üstadlarından Vedat Kamer FreeNAS’ı önerdi. Bizde eski bir sunucumuza tatbik ettik. O eski sunucu 2 yıldır bu yükü çok rahat bir şekilde taşıyor. Üstelik işletim sistemi USB disk üzerinde çalışıyor ve tüm diskler bizim kullanımımızda.

FreeNAS, elinizde gerekli donanımınız var ise, bu donanımı NAS haline getirmenize olanak tanıyor.

Kurulumu ve kullanımı gayet kolay. NAS yaratmak isterseniz kullanabilirsiniz. Kurulum ve konfigürasyona değinmeyeceğim. Bu seferlik sadece screenshot 🙂

Saygılar..

FreeNas