Arayüz ile Centos Yönetimi (Ajenti)

Centos’u komut satırından komutlarla yönetilmesi hep sistem yöneticileri tarafından tavsiye edilir. Fakat bazı durumlarda bir arayüz vasıtasıyla sunucumuzu yönetmek isteriz. Çağrı Ersen’in yazılarını takip ederken Ajenti ile karşılaştım. Hemen sanal sunucumda denedim. Kurulumu ve kullanımı çok pratik. Sizlere faydalı olması açısından paylaşmak istedim.

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu olan Ajenti, Debian, Ubuntu, Centos ve Freebsd üzerine kurulabilmektedir. Ajenti panelinden, CPU kullanımı, Memory kullanımı, Eth trafiği, Uptime süresi vb. bilgilere ulaşmak çok kolay.

Ben Centos 6.5 32.bit minimal üzerinde test ettim. Kurulum için sadece aşağıdaki Quick automatic install komutunu vermemiz yeterli.

Centos 6: curl https://raw.githubusercontent.com/Eugeny/ajenti/master/scripts/install-rhel.sh | sh
Centos 7: curl https://raw.githubusercontent.com/Eugeny/ajenti/master/scripts/install-rhel7.sh | sh

Manuel install için http://support.ajenti.org/topic/349866-installing-on-centosrhel/ adresini inceleyebilirsiniz.

Kurulum yaptıktan sonra Ajenti’ye, browser üzerinden https://ipadresiniz:8000 şeklinde giriş yapmanız gerekir. Ajenti’nin kullanıcı adı: root, varsayılan şifresi ise admin ‘dir.

giris

Görüldüğü üzere Personel license ile kişisel kullanıma ücretsiz sunulmuştur. VPS/Dedicated yönetimi vb. kullanımlar için Commercial License almak gerekiyor. Fiyatları uygun. (http://ajenti.org/licensing)

Ana panel görüntüsü:

ajenti

Yardımcı olması dileğiyle…