Zoiper ile Akıllı Telefonlarımızı İşyerimizde Telsiz Telefon Gibi Kullanmak

IP Santral kullanan kurumlarda Telsiz telefon yatırımları biraz maliyetli olabiliyor. Çoğu çalışana kurum içinde ki yasal telsiz sınırları yetmediğinden baz istasyonları ile genişleme yapmak gerekiyor. Bu ayrı bir yatırım olduğu için cihazların kalitesine göre maliyetler oldukça yükselebiliyor.

Çare: akıllı telefonlar. Artık herkesin elinde olan akıllı telefonları kurum içinde çalışan bir telsiz telefona dönüştürebilirsiniz. Kurumunuza maliyetlerden tasarruf ettiğinizi gösterebilir ve bilgi sistemleri departmanının bir gider departmanı olmadığını ispatlayabilirsiniz.Yazıyı okumadan önce santralinizin IP Santral olduğunu varsayıyorum. Olmasa da ek cihazlar ile (Audiocodes) bunu yapmak mümkün ama oraya girmeyeceğim. Bu yazıda yazılanlar Elastix IP Santral üzerinden denendi ve canlı olarak kullanılmaktadır.

IP Santraller diğer sistemler gibi aynı şekilde korunmazlarsa saldırı alabilirler. Bunun için sistemimizi kesinlikle güvenlik duvarı ile koruruz ve belli giriş/çıkışlara izin veririz.

IP Santraller SIP portu olan 5060 portundan kayıt alırlar. Yani bir dahili telefon sisteme dahil ettiğinizde telefon ve IP Santral arasındaki iletişim 5060 portundan sağlanır.

Akıllı telefonumuzu da bir IP Telefon olarak konfigüre edeceğimiz için kendisi de 5060 portundan haberleşecektir.

Bunun için Güvenlik Duvarımıza, 5060 portundan gelen dış bağlantı isteklerini, yerel ağımızda ki IP Santralimize yönlendirmemiz gerekiyor. (Port Yönlendirme)

Doğal olarak, 5060 portunu genele açmak büyük bir güvenlik açığı oluşturur. Bu durumda güvenlik duvarımıza evimizin veya işyerimizin içinde bulunan kablosuz ağın IP Adresinden gelen 5060 isteklerini kabul etmesi yönünde bir kural yazabiliriz. Güvenlik duvarı dışında IP Santral içinde de çokca koruyucu önlem mevcuttur. Port ayarlarını biraz açıklamaya çalışayım.

Kaynak (Source): Ev veya iş yerimizde ki güvenli IP Adresi (WAN)
Kaynak Port: 5060 (Burada ekstra güvenlik olarak, varsayılan 5060 portu dışında tahmin edilmesi zor olan 10000 veya 20000 gibi portları da yazabilirsiniz. Kurala göre bu port 5060 olarak santrale yönlendirilebilir. Akıllı telefonumuzda ki ayarlarda, port sorusuna burada belirlediğimiz portu yazmak gerekir.)

Destination (Hedef): IP Santralimizin iç (LAN) IP Adresini yazacağız.
Destination Port (Hedef Port): 5060 olmalı.

Güvenlik duvarında yaptığımız bu ayar ile birlikte, Internet üzerinden gelen 5060 veya belirlediğimiz özel portlar (10000, 20000 vb.) IP Santralimize yönlendirilecektir.

Ip Santralimizde Telsiz için kullanacağımız bir dahili numara tanımlayalım.

Ör: Dahili : 1402 Şifre: 123456 (Bu kadar kolay olmamalı !)

Cep telefonumuza bu dahiliyi tanımlayacağız. Bu dahili her arandığında o sırada register isek cep telefonumuz çalacak ve bu görüşmede herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz. Çünkü telefonunuz bir dahili telefon gibi davranacak. Bu sırada normal kendinize özel mobil hayatınız tabi ki devam edecek.

Öncelikle Android kullanıcısı olduğum için Android ekran görüntüleri paylaşacağım.

Aşağıdaki linklerden programı akıllı telefonlarımıza yükleyebiliriz. Program ücretsizdir. G729 Codec kullanmanız gerekirse ücret ödemeniz gerekir. Bunun yerine Codec olarak alaw kullanabilirsiniz.

http://www.zoiper.com/mobile/

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zoiper.android.app&hl=tr

Apple Store: https://itunes.apple.com/us/app/zoiper-sip-softphone-for-voip/id438949960?mt=8

Windows Mobile: http://www.zoiper.com/downloads/mobile/ZoiperSetup.CAB

Android cihazımızı ayarlamaya başlayalım.

1- Zoiper programını açıyoruz. Config kısmında ayarlarımız gözüküyor. Şimdi burayı kendimize göre ayarlayalım.

ConfigAccounts kısmı: IP Santral üzerinde kendi kullanacağımız dahili için ayarları gireceğimiz yer.

zoiperaccounts1Audio kısmı: Burada kişileştirme ayarları yapılıyor. Tuş titreşimi ve tuş sesi gibi. Echo Cancellation ayarının işaretli olmasını öneririm.

Connectivity: Bu bölümde Wi-Fi ve uyanık kalma ayarları yapılır.

connectivityCall Recording: Bu kısımda tüm görüşmeleri kayıt altına alabilirsiniz. Bunu IP Santral’e bırakmak daha iyi bir fikir.

Advanced: Gelişmiş ayarların yapıldığı yer. Bu bölümde Android başlangıcında programın otomatik olarak çalışmasını ve arka planda çalışma ayarlarını yapabilirsiniz. advanced

Premium Features: G729 Codec’in satıldığı yer. 7,99€. Şu anda ihtiyacımız yok.

About: Hakkında bölümü.

Exit: Çıkış. Arka planda çalışmasını istemiyorsak programdan Exit komutuyla çıkmamız gerekir.

2- Accounts bölümüne girip Add Account komutunu veriyoruz ve SIP hesabı ekleyeceğimizi belirtiyoruz. IP Santral SIP protokolü ile haberleşir.

zoiperaccounts1zaccounts2Account Name kısmına istediğimiz bir ismi verebiliriz. Ben genelde dahili ismini vermeyi tercih ederim. Buraya 1402 ismini yazıyorum.

Host kısmına kurumumuzda bulunan IP Santral’in dış IP adresini yazıyorum. Kurumun tek dış IP’si var ise bu yazılabilir. Kurumumuzun IP Adresi: 111.11.11.11 olsun. Host kısmına  111.11.11.11:5060 (5060 yerine 10000,20000 şeklinde özel bir port yönlendirdiysek port kısmına 111.11.11.11:10000 veya 111.11.11.11:20000 ) yazılması gerekir.

zaccount3Username kısmına kayıt olacağımız dahilinin kullanıcı adını yazıyoruz. Benim dahili kullanıcı adım 1402. Password kısmına, dahilim için belirlediğim 123456 şifresini yazıyorum. Bu kullanıcı adı ve şifre IP Santral üzerinden dahili açarken belirlenir.

Diğer ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmadığınız ve kayıt edip çıktığınız zaman otomatik olarak telefonunuz 1402 numarasıyla santralinize register olacaktır. IP Santralinizde 1402 numaralı telefonun Codec ayarı g729 dışında ayarlanmalı ve güvenlik duvarı ayarlarınızı düzgün yapılandırılmış olması gerekmektedir.

Böylelikle telefonumuz izin verdiğimiz IP adreslerinden sisteme kayıt olacak ve IP Santralimiz üzerinden 1402 numaralı telefon arandığında cep telefonumuz çalacaktır. Aynı şekilde cep telefonumuzdan kurum içerisindeki dahili telefonları arayabileceğiz.

Dahili telefon olarak dış hat numaralarını aradığımızda karşı tarafta o dahiliye atanan numara gözükecektir. Arkadaşımızın cep telefonunu, kendi telefonumuzdan arayıp 0216 lı, 0212 li veya istediğimiz bir numara çıkartarak kendisini şaşırtabiliriz :). Bunlar imkanlar dahilinde mümkündür.

Zoiper’e benzer programlar çokca mevcut. En çok beğendiğim ve kullanımı kolay olan program olduğu için Zoiper hakkında yazmaya karar verdim.

Yardımcı olması dileğiyle…

Bazı ekran görüntüleri: 4 3 2