FreePBX – Custom Trunk ile Ses Kaydı Almak (Custom Trunk Call Recording)

FreePBX üzerinde müşterilerimiz bazı durumlarda gelen aramaların otomatik olarak (Not Follow Me) cep telefonlarına yönlendirilmesini istiyorlar. Follow Me ile yönlendirme yaptığımızda gelen aramanın numarasını yani CID’si ni cep telefonuna iletemiyoruz. Bu yüzden Custom Trunk ile operatör üzerinden yönlendirme yapıyoruz. Okumaya devam et “FreePBX – Custom Trunk ile Ses Kaydı Almak (Custom Trunk Call Recording)”

Didlogic ile Yurtdışında Sanal Ofisler Açalım

Diyelim ki yurtdışından çok müşteriniz oluyor. İletişim kurmak için hem müşteriniz, hem siz iyi bir ücret ödüyorsunuz. Müşterilerinizin sizi kendi ülkelerinin içinde gibi hissetmesini istemez miydiniz?

Örneğin; müşterilerinizin büyük bölümü Fransa’da. Müşterilerinizin Paris’te bulunan numaranızdan size ulaşması, müşterinizin şehiriçi ücret ödemesini, sizinse hemen hemen hiç ücret ödememeniz nasıl bir duygu olurdu? Bence güzel olur 🙂 Okumaya devam et “Didlogic ile Yurtdışında Sanal Ofisler Açalım”

Türk Telekom Tekeli

Belki etkilendiniz biliyorsunuz, belki de hiç haberiniz yok. 05/04/2013 Cuma günü 16:30’da yurt çapında iletişim sektörü büyük bir kriz yaşadı. Bunu çekenler ise Bizfonik ve bazı Superonline aboneleri. Sorumlusu olduğum hastanenin 5 şubesinin tüm data iletişimi Bizfonik firmasındaydı. Cuma günü 16:30 da telefonlar yağmaya başladı. Bağlantıları gitmişti. Okumaya devam et “Türk Telekom Tekeli”