GoldWave ile Asterisk Ses Dosyaları

Elimizde, Aterisk tabanlı bir IP santralimiz olduğunu düşünelim. Kurumun aldığı bir karar doğrultusunda santralimizin Robot Operatör menüsü değişti ve doğal olarak yeni bir ses kaydına ihtiyaç duyulduğunu varsayalım.

Asterisk’in 16 bir mono wav formatında ki dosyaları kabul ettiğini biliyoruz. Ses kaydımız wav olarak elimize geldi? IP Santralimize Upload ettik. Sizce o kayıt çalışacak mı?

İstenilen formatta değilse maalesef çalışmayacak !

Formatı elde etmenin çok basit bir yolu var. Aslında birçok basit yolu var ama GoldWave programının mantığını anlayarak ihtiyacımız olan bir çok yerde faydalanabiliriz.

Elimizde ki malzemeler:

  1. GoldWave programı
  2. Santralimizde çalışan bir wav formatında bir ses dosyası
  3. Yeni kayıt edilen wav dosyası

Adım adım yeni dosyamızı codecleyelim.

1- GoldWave programını çalıştırıyoruz. Open kısmından santralimizde çalışan ses dosyasını açıyoruz. Daha sonra yine Open kısmından yeni kaydettiğimiz ses dosyasını açıyoruz.

1

2

2-  Santralimizde çalışan, doğru codecli ses dosyamızın içeriğini Ctrl+A tuşları ile seçip siliyoruz.

3

 

3- Yeni kaydettiğimiz dosyamızın içeriğini Ctrl+A tuşlarına basarak seçiyoruz. Ctrl+X tuşu ile kesme işlemi yapıyoruz. Daha sonra alt tarafta bulunan ve santralimizde düzgün çalışan ses dosyamızın içine Ctrl+V tuşları ile yapıştırıyoruz.

4

 

4- Böylelikle üst tarafta açtığımız dosyayı, alt taraftaki ses dosyasıyla aynı codec olacak şekilde ayarladık. Dosyamızı farklı kaydederek Asterisk tabanlı IP Santrallerimizde kullanabiliriz.

5